Atmosférické fronty, čo to je?

Atmosférické fronty, čo to je?
11.10.2012
Atmosférické fronty majú na počasie veľký vplyv, poznáte ich?

Atmosférické fronty sú úzke prechodné vrstvy, ktoré oddeľujú od seba vzduchové hmoty rôznych vlastností. Ich dĺžka môže byť niekoľko sto až tisíc kilometrov a šírka o niekoľkých desiatkach kilometrov. Fronty, ktoré oddeľujú základné geografické typy vzduchových hmôt sa nazývajú hlavné atmosférické fronty.

Sú tri hlavné atmosférické fronty:

    Arktický front: oddeľuje arktický a polárny vzduch

    Polárny front: oddeľuje tropický a polárny vzduch

    Tropicky front: oddeľuje tropický vzduch od rovníkového

Tieto fronty, ktoré oddeľujú základné vzduchové hmoty sa v priebehu roka posúvajú za slnkom smerom na sever, alebo na juh. Napríklad v zime sa presúva polárny front na juh a v lete zase na sever. Prúdenie vzduchu prebieha pozdĺž frontu pomerne stacionárne. Ako náhle sa začne front premiestňovať a meniť svoje miesto, hovoríme o pohyblivé fronte, ktorá sa delí na teplú, studenú a oklúznu.

     Teplý front: je to úzke rozhranie medzi studeným a teplým vzduchom, ktorý sa pohybuje smerom k studenému vzduchu. Nad celým povrchom teplé fronty, ktorý je sklonený v smere jeho postupu, vystupuje ľahší teplý vzduch nad ustupujúci ťažší studený vzduch. V súvislosti s výstupnými prúdmi vzduchu dochádza ku kondenzácii vodnej pary, preto sa na teplé fronte vytvára systém vrstevnaté oblačnosti, ktorá siaha niekoľko stoviek kilometrov pred frontálnu čiaru. Zrážky sú trvalé a ich šírka je 300 až 400 km. Prvými príznakmi približujúce sa teplej fronty sú riasy (cirrus), ktoré sa vyskytujú až 900 km pred teplú frontu. Riasy prechádzajú do rasových sloh (cirrostratus), hustnú a klesajú. Mihalnicové slohy prechádzajú do vyvýšenej slohy (altostratus). Z týchto oblakov môžu v zime vypadávať zrážky. Po nich nasleduje dažďová slohu (nimbostratus), ktorá má základňu veľmi nízko a vypadávajú z nej trvalé zrážky. S približujúcou sa teplou frontom sa zhoršuje viditeľnosť, môže vznikať hmla a klesá tlak vzduchu. Po prechode frontu zrážky ustávajú, oblačnosť sa trhá a stúpa. Po prechode teplej fronty prevláda teplé počasie s horšou viditeľnosťou. Na synoptických mapách sa teplý front označuje červenou farbou, ktorá vypĺňa polkruhy, ktoré sa kreslia v smere postupu teplej fronty.

    Studený front: je to rozhranie medzi teplým a studeným vzduchom. Pohybuje sa smerom k teplému vzduchu. Postupuje za teplým frontom a pohybuje sa približne o 40% rýchlejšie než teplý front a uzatvára teplý sektor tlakovej níže. Prejavuje sa kupolovitou oblačnosťou s prehánkami a v lete s búrkami. V studenej fronte preniká ťažší studený vzduch pod teplý vzduch, ktorý je nútený vystupovať nahor. Výstupné prúdy sú väčšie ako pri teplej fronte. V blízkosti frontálnej čiary sa tvoria kupolovité oblačnosť s prehánkami a silným vetrom. Niekedy sa tvorí vysoká hradba kopovité oblačnosti s búrkami. Za frontálnu čiarou prevládajú trvalejšie zrážky. Tlak vzduchu pred studenými frontami klesá, za nimi prudko stúpa.
   

     Oklúzny front: vzniká, ako náhle studený front dostihne teplý front, pričom teplejší vzduch je vytlačovaný vyššie od zemského povrchu. Na počasie má oklúzny front väčšinou nevýrazný vplyv.

frame-scrollup