Inverzia - slnečné počasie nad hustou dekou z hmly

Inverzia - slnečné počasie nad hustou dekou z hmly
11.12.2015
Prečo sa nám ľuďom, žijúcim v nízkych nadmorských výškach, premení zima v ponurej obdobie plné hmly, ktoré sa odborne nazýva inverzný charakter počasia? Za všetko môžu zlé poveternostné podmienky, ktoré neumožňujú výmenu vzduchu, ale to samozrejme nie je všetko.

Vysokotlakové počasie prináša do mnohých miest vysokej hmly, nad ktorými si obyvatelia vyšších polôh môžu užívať krásne slnečné počasie. Preto aj mnohé horské komplexy lákajú slogany typu - preč z temných pochmúrnych údolia a hurá cez hrubú vrstvu hmly do krásneho počasia.

Prečo sa nám ľuďom, žijúcim v nízkych nadmorských výškach, premení zima v ponurej obdobie plné hmly, ktoré sa odborne nazýva inverzný charakter počasia? Za všetko môžu zlé poveternostné podmienky, ktoré neumožňujú výmenu vzduchu, ale to samozrejme nie je všetko. Teraz si celý proces viac priblížime.

V dnešnej dobe sa často inverzie prezentuje v médiách pomerne nepresne. Bežnou situáciou je, že teplota na Zemi s výškou klesá. Inverzný situácia opisuje stav, kedy teplota s výškou naopak rastie, teda v nižších polohách nameriame menšiu teplotu vzduchu ako na vrcholkoch kopcov. Aj doslovný preklad slova inverzia znamená "prevrat" či "zvrat." Nad zemským povrchom, ktorý je dlhší časový úsek chladný sa následne vytvorí studená vrstva vzduchu, ktorá nad sebou izoluje vrstvu teplého vzduchu.

Tento stav sa najčastejšie objavuje práve v najchladnejších častiach roka. V zimnom období je v našej zemepisnej šírke Slnko veľmi nízko nad horizontom a môže vyžarovať na naše územie menej energie. Povrch Zeme sa preto viac ochladzuje dlhovlnným žiarením a najnižšej polohy sa významne ochladzujú. Týmto procesom vzniká tzv. Radiačné inverzie. Jedna z najdlhších inverziou na našom území trvala v roku 1982 niekoľko týždňov. V nížinách v tú dobu panovali teploty vzduchu okolo -20 °C, na horách však teploty vôbec neklesli pod nulu a cez deň sa držali okolo 10 °C.

V nížinách je sychravé a hmlisté počasie sprevádzané často aj slabým mrholením. Kvalita ovzdušia sa v inverzných dňoch významne zhoršuje, pretože sa začínajú akumulovať rôzne častice vytvárané priemyselnou výrobou a automobilovou dopravou na jednom mieste a nemôžu stúpať vyššie kvôli vrstve inverzie. Túto vrstvu si môžete predstaviť ako nepriepustnú pokrievku na hrnci, v ktorom by sa nachádzala údolná zástavba. Okrem zvýšenia koncentrácie škodlivých látok v ovzduší, môžeme pozorovať v údoliach silné mrazy, známe ako holomrazy.

Najvhodnejšie podmienky pre vznik inverziou nastávajú s príchodom tlakovej vyššie na území, slabým vetrom alebo bez vetra a už spomínaným chladný  povrchom Zeme, ktorý nie je dostatočne prehrievaný.

frame-scrollup